Korsika a sport

Korsika je jako stvořená pro turistiku. Turistické trasy jsou zde velice dobře značené. Hlavní turistická trasa, označovaná jako GR20 (220km), začíná na severozápadě u vísky Calenzana poblíž města Calvi a končí na jihovýchodě ve vesnici Conca. Je rozdělena na 14 etap, z nichž některé překračují nadmořskou výšku 2000m, avšak na nejvyšší vrcholy si musíte udělat odbočkupo tzv. variantách. GR20 vede hlubokými roklemi ve stínu nejvyšších korsických hor, budete se prodírat úzkými horskými soutěskami, míjet překrásná horská jezera, která napájí mnohé říčky a potoky, které přímo vybízejí ke koupání. Příroda Vás nenechá na pochybách, že zde člověk nenapáchal ještě mnoho škody. Cestou narazíte na mnoho druhů zvířat. Uvidíte ovce, muflony nebo koně. Přesto Vás ohromí nebeské ticho, na které nezapomenete ještě dloho po návratu do naší hlučné civilizace. Trasa není rozhodně jednoduchá, základem je dobrá mapa a jedinec musí míti velice dobrou kondici a patřičné horské vybavení. Počasí je zde značně vrtkavé, během chvíle může palčivé slunko vystřídat neprostupná mlha. Cesta je přístupná od 15. června do poloviny října, ale i tak lze narazit v nejvyšších místech na sněhová pole. Na trase je zakázáno nocovat mimo vyznačená místa, vetšinou jsou to horské chaty, vedené správou parku za poplatek, eventuelně ve stanu vedle chat přirozeně taktéž za poplatek, avšak lidovější. Během cesty se lze občerstvit ve vysokohorských salaších ovčím či kozím sýrem a vynikajícím vínem z domácí produkce nebo jinými korsickými specialitkami. Pro začátečníky je vhodné jít Gr20ku z Conza do Calenzany, výstup nad 2000m je pozvolnější, v opačném případě se do této výšky dostanete během prvních dvou dnů. V zimě zdolávají turisté trasu na běžkách, ale jelikož my se v zimě ukládáme k zimnímu spánku, tak Vás s tím zde nebudu zbytečně zatěžovat.

Mimo GR20ky je zde trasa zvaná Tra Mare e Monti (pochod mezi mořem a pohořím), kterou vřele doporučuji našim klientům a kde se dokonale seznámíte se západním pobřežím. Není tolik náročná, mimo to není třeba horského vybavení a etapy končí vždy v nějaké vísce, kde lze přenocovat. Výchozím bodem je opět vesnice Calenzana, po několika kilometrech chůze však odbočíte na Foret de Bonifato, odkud údolím řeky Fango přijdete na pláž v Galéria. Odtud pokračujete přes vesničku Girolata do města Porto, soutěskou Spelunca se dostanete do horské vesnice Evisa, aby jste celý pochod zakončili na pláži v Cargese. Soutěska Spelunca je zřejmě nejznámější atrakcí ostrova, na dně soutěsky protéká říčka Porto. Výchozím bodem je vesnička Evisa v nadmořské výšce 829m. Sestup do soutěsky, značený turistickou cestou, začíná hned za vesničkou, po chvilce narazíme na překrásné tůně a přejdeme janovský most Pont de Zaglia. Za mostem se pokračuje po honácké stezce hlubokým kaňonem, cesta se vzdálí od řeky, ale po chvíli se opět vrací zpět a nabídne mnoho příležitostí ke koupáni i adrenalinovým sportovcům se bude líbit skok z mostu do tůně. Poté přes most Ponte Vecchiu vede cesta do Oty a dále do Porta. Rozhodne nemohu vynechat Anglické kaskády, toto fascinující dílo přírody nabízí množství jezírek, vodopádů a kaskád. Výchozím bodem je nádraží ve Vizzavoně a cesta je opět výborně značena. Poslední úsek cesty je nádherný a po tůře přijde vhod křišťálově čistá voda v jezírkách, ale pozor koupel je to doopravdy osvěžující a tak je nutno dobít tepelnou ztrátu na rozpálených skaliskách.

Korsika je vhodná i pro nadšence do cykloturistiky, řidiči jsou k cyklistům, jak už je ve Francii zvykem, ohleduplní. Horolezci mají nepřeberné množství příležitostí, od vápencových skal u Ponte Leccia po žulové stěny v oblasti údolí Restonica či údolí Vecchia. Hitem poslední doby je “canyoning”, lezení v korytech prudkých říček, sjíždění skalních tobogánů, seskoky podél vodopádů. Jinak se zde nabízí mnoho dalších sportovních radovánek, jako třeba paragliding z okolních kopců s přistáním na pláži nebo podél pobřeží. Korsické pobřeží je stvořeno k potápění. Můžete si vybrat potápění kolem vápencových útesů v Bonifacio nebo mezi červeně zbarvenými žulovými útesy v zátoce Porto. Na každé větší pláži si lze půjčit vodní lyže, vodní skútr, motorový člun či potápěčské vybavení. Ostrov má skvělé podmínky pro milovníky windsurfingu, je zde dobrý vítr a výborná termika.